Organizacja imprezy masowej to nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych managerów i logistyków. Jedne z najważniejszych elementów infrastruktury eventu stanowią bariery tymczasowe stalowe i plastikowe, pełniące funkcje ostrzegawcze i zabezpieczające. Sprawdź, na czym dokładnie polega rola zapór ochronnych i jak dokonać wyboru odpowiedniego modelu.

Obowiązki organizatora imprezy masowej

Mianem imprezy masowej określa się wydarzenie o charakterze sportowym lub artystyczno-rozrywkowym, w którym bierze udział co najmniej kilkaset osób. Do zadań organizatora należy nie tylko efektywne zaplanowanie eventu, ale także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom. Poza zorganizowaniem zaplecza medycznego ważną rolę odgrywa wyznaczenie ścieżek ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd służbom ratowniczym. Przejrzyste i właściwie oznakowane szlaki komunikacyjne znacząco ograniczają problem utraty orientacji w terenie. Ponadto eliminują ryzyko wzajemnego stratowania się uczestników imprezy, oferując im bezpieczną drogę ucieczki w razie zagrożenia.

Jak tymczasowo ogrodzić obszar imprezy masowej?

Poza wydzieleniem stref oraz dróg ewakuacji niezmiernie ważne jest także całkowite ogrodzenie obszaru przedsięwzięcia. Każdemu z powyższych celów z powodzeniem posłużą przenośne bariery tymczasowe, wykonywane najczęściej ze stali lub tworzywa sztucznego.

Do największych zalet mobilnych przęseł ogrodzeniowych należą:

  • waga,
  • elastyczność konstrukcji,
  • łatwość montażu.

Ażurowe przęsła lub barierki plastikowe PCV można łączyć w ciągi o dowolnej długości i zróżnicowanym kształcie, a do ich zamontowania wystarczą jedynie złączki i stopy zabezpieczające. Ponadto mogą być one wykorzystywane również w innych zastosowaniach, np. przy izolowaniu miejsc niebezpiecznych bądź czasowo wyłączonych z eksploatacji.

Tymczasowe barierki eventowe – stalowe czy plastikowe?

Stalowe bariery eventowe o wysokości około 1 m to aktualnie standard, na który decyduje się większość organizatorów imprez masowych. Popularność metalowych ogrodzeń w dużej mierze wynika z ich trwałości i stabilności, dlatego z powodzeniem można je zastosować w roli zabezpieczenia zaporowego o przeciwtłumowym charakterze. Ponadto dzięki ażurowej budowie barierki eventowe ze stali zapewniają pełną widoczność uczestnikom wydarzenia i są bardziej odporne na podmuchy wiatru niż lżejsze odpowiedniki.

Zapory wykonywane z tworzywa sztucznego w większym stopniu pełnią funkcję ostrzegawczą, a nie zabezpieczającą. Dzięki swojej kolorystyce i jaskrawemu oznakowaniu profesjonalne bariery PCV są dostrzegalne z dużej odległości, nawet przy ograniczonej widoczności. W przypadku imprez masowych (np. biegów ulicznych) są one wykorzystywane przy zamykaniu dróg dla uczestników ruchu bądź też wyznaczaniu trasy biegowej. Co więcej, znakomicie sprawdzają się w trakcie robót drogowych wykonywanych wzdłuż krawędzi jezdni, a także usuwania awarii wodno-kanalizacyjnych.

Tymczasowe bariery eventowe – o czym należy pamiętać?

Przy wyborze odpowiedniego ogrodzenia tymczasowego warto zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale i trwałość nabywanych produktów. Rozsądny wybór stanowią bariery stalowe ocynkowane ogniowo, w mniejszym stopniu narażone na powstanie niepożądanych procesów korozyjnych.

Warto również wspomnieć o braku możliwości wykorzystywania zapór eventowych w roli ogrodzenia tymczasowego budowy. Wynika to z przepisów BHP w zakresie robót budowlanych, w myśl których tego rodzaju konstrukcja musi mieć co najmniej 150 cm wysokości.

Zadbaj o bezpieczeństwo na imprezie masowej!

Zapewnienie bezpieczeństwa na imprezie masowej należy do głównych obowiązków organizatora przedsięwzięcia. Właściwe odgrodzenie obszaru eventu i wytyczenie szlaków komunikacyjnych jest utrudnione bez zastosowania profesjonalnego sprzętu, w tym tymczasowych barierek stalowych lub plastikowych. W ofercie Panel System Group znajdziesz szeroki asortyment ocynkowanych przęseł zabezpieczających oraz lekkich zapór ostrzegawczych wykonanych z PCV. W kwestii pytań, wątpliwości i indywidualnego ustalenia ceny zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.