Ogrodzenie budowlane-tymczasowe – jak odgrodzić budowę domu

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2003 roku zabezpieczenie placu budowy stanowi obowiązek prawny. Przepisy w żaden sposób nie wskazują jednak, jak tego typu konstrukcja powinna wyglądać ani w jaki sposób ma zostać zamontowana. Choć w tej sytuacji Twoje możliwości są nieograniczone, nie każdy pomysł jest wart naśladowania. Przeczytaj i sprawdź, czym grozi samodzielne wykonywanie ogrodzenia tymczasowego oraz na co należy zwracać uwagę, ogradzając działki budowlane na terenach miejskich (OpoleSzczecinWarszawa).

Jaką metodę ogrodzenia tymczasowego wybrać?

Na wybór metody montażu ogrodzenia tymczasowego wpływają dwa czynniki – wymogi prawne oraz własne preferencje. W dalszej części artykułu szczegółowo omawiamy kluczowe kwestie w zakresie prawa budowlanego, jak również wady i zalety różnego typu konstrukcji.

Wymogi prawne w zakresie ogrodzeń budowy

Prawo Budowlane określa wyłącznie pożądane wymiary ogrodzeń tymczasowych budowy oraz ich optymalną lokalizację. Zgodnie z przepisami powinny one mieć minimum 1,5 m wysokości i znajdować się w całości w obrębie działki. Nie mogą one stwarzać zagrożenia dla zdrowia zwierząt i ludzi, przez co zabrania się stosowania ostrych zakończeń (np. z drutu kolczastego). Stawiana konstrukcja nie wymaga zgłaszania do jakiegokolwiek urzędu, jeżeli jest niższa niż 2,2 m.

Typ ogrodzenia tymczasowego

Ze względu na brak wymogu prawnego w tym zakresie, wybór rodzaju ogrodzenia tymczasowego budowy należy wyłącznie do Ciebie. Wiele osób decyduje się na postawienie konstrukcji wykonanej z siatki leśnej, owiniętej wokół drewnianych pali. Aby w jeszcze większym stopniu obniżyć koszty, najczęściej dokonują montażu samodzielnie. Jak nietrudno się domyślić, grozi to popełnieniem błędów, niekorzystnie wpływających na stabilność i estetykę bariery. Do potencjalnych pomyłek należy zaliczyć niestabilne umieszczenie słupów, niewłaściwe ich rozmieszczenie lub też niedostateczne naciągnięcie siatki. Pod względem architektonicznym tego typu płot sprawdza się najlepiej na terenach leśnych oraz wiejskich, przy ogradzaniu domów jednorodzinnych.

Ogrodzenia panelowe – pełne i ażurowe

Wznosząc ogrodzenia tymczasowe budowlane w miastach (OpoluSzczecinieWarszawie), warto skorzystać z gotowych paneli zabezpieczających, wykonanych w całości z metalu. Doskonale sprawdzą się one tam, gdzie liczy się nie tylko szybkość i skuteczność, ale i estetyka zabezpieczenia – np. przy budowie biurowców lub centrów handlowych. Są one zbudowane z ocynkowanego przęsła (pełnego lub ażurowego), przymocowanego do wytrzymałej ramy. Na tle pozostałych rozwiązań wyróżnia je niezwykła prostota montażu. Aby poprawnie postawić moduł ogrodzenia panelowego, wystarczy umieścić go w jednym z otworów betonowej stopy (optymalnie – w środkowym). Stabilność można dodatkowo zwiększyć za pomocą akcesoriów wzmacniających, np. oferowanej w naszym sklepie internetowym podpory standard.

Panelowe ogrodzenia tymczasowe budowy – pełne czy ażurowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy wyłącznie od Twojego zapotrzebowania i indywidualnych preferencji. Ogrodzenia budowalne tymczasowe pełne wyróżnia nieprzezroczystość oraz relatywnie większy ciężar. Z tego powodu stanowią odpowiednie rozwiązanie w sytuacji, gdy zachodzi chęć lub potrzeba ukrycia tego, co się dzieje na placu budowy. Przęsła zabudowane to skuteczna ochrona przed kradzieżą, a także niespodziewanym wtargnięciem osób postronnych. Na przezroczyste panele ażurowe warto zdecydować się wówczas, gdy nieruchomość powstaje w pobliżu węzłów komunikacyjnych i kluczowe jest zapewnienie pełnej widoczności.

Czy ogrodzenie terenu budowy jest trudne?

Dzięki szerokiej ofercie przęseł zabezpieczających stawianie ogrodzenia tymczasowego budowy może być procesem łatwym, dostępnym dla każdego. Korzystając z gotowych paneli, zyskujesz pewność co do estetyki i stabilności wznoszonej konstrukcji. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania dopasowane do różnorodnych potrzeb, wymagań, a także możliwości budżetowych. Jeżeli aktualny proces budowlany jest jednorazowym przedsięwzięciem, możesz zdecydować się na wynajem wyposażenia.