Jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać na plac budowy?
Przebywanie na terenie budowy wiąże się z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Ryzyko dotyczy nie tylko pracowników, ale także osób postronnych, które z różnych powodów zdecydują się wejść na plac. Nic zatem dziwnego, że jego zabezpieczenie jest obecnie wymagane przez prawo. W jaki sposób tymczasowo wyznaczyć obszar budowlany? Jakiego typu paneli użyć do jego ogrodzenia? Aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapoznaj się z treścią naszego poradnika.
Co wyróżnia poszczególne typy ogrodzeń tymczasowych budowy?
Przepisy prawa nie określają szczegółowo formy, jaką mają przyjmować ogrodzenia tymczasowe budowy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. wskazuje jedynie sugerowane wymiary konstrukcji zabezpieczającej (minimum 1,5 m wysokości) oraz jej umiejscowienie na placu robót. Oznacza to, że ostateczny wybór zależy w największym stopniu od Twoich preferencji i możliwości budżetowych. Do najpowszechniejszych typów należą panele ogrodzeniowe:
- ażurowe – ocynkowane przęsła wypełnione siatką,
- pełne – zbudowane z blachy trapezowej, otoczonej stalową ramą.
Powyższe typy zabezpieczeń wykazują wiele podobieństw – w zakresie sposobu montażu (za pomocą betonowej stopy), mobilności i właściwości antykorozyjnych. Istnieją jednak okoliczności, które premiują wykorzystanie ażurowych lub pełnych tymczasowych ogrodzeń budowlanych – opisujemy je w dalszej części tekstu.
Ażurowe ogrodzenia budowlane
Ażurowe przęsła to aktualnie najpopularniejsza forma ogradzania placu budowy. Wynika to z niezwykłej mobilności tego typu konstrukcji – można je łatwo zamontować, zdemontować, a także bezproblemowo przemieszczać w trakcie procesu wznoszenia budynku. Jako jedne z najtańszych ogrodzeń tymczasowych doskonale sprawdzą się w przypadku inwestorów zorientowanych na minimalizację kosztów zabezpieczenia działki budowlanej. Warto z niego skorzystać również wtedy, gdy nieruchomość powstaje przy skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, a ograniczenie widoczności stanowiłoby zagrożenie dla uczestników ruchu.
Jaki rodzaj panelu ażurowego wybrać?
Przez lata powstało wiele wariantów tymczasowych ażurowych ogrodzeń, opracowanych w celu zwiększenia ich funkcjonalności. Są one dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy Ci na zapewnieniu dodatkowej ochrony przeciwwłamaniowej i maksymalnym przedłużeniu żywotności produktu. W panelach owalnych nie występują narożne złączenia rur, będące jednym z najmniej stabilnych elementów przęsła. Wzmocnienia poziome i pionowe usztywniają konstrukcję siatki i zapobiegają jej nadmiernym odkształceniom. Modele o gęstej strukturze „oczek” stanowią natomiast swoiste zabezpieczenie przed kradzieżą sprzętu – znacząco utrudniają wspinanie się i wtargnięcie na teren budowy.
Ogrodzenia tymczasowe pełne
Tym, co w największym stopniu wyróżnia tymczasowe ogrodzenia pełne, jest ich nieprzezroczystość. Z tego powodu stanowią one świetne rozwiązanie w sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba ukrycia tego, co dzieje się na placu budowy. Może ona wynikać z chęci:
- ograniczenia kradzieży cennego sprzętu,
- redukcji wtargnięć dokonywanych przez osoby postronne,
- zatajenia efektów prac budowlanych aż do ich zakończenia.
W porównaniu z odmianą ażurową ogrodzenia tymczasowe pełne charakteryzuje się względnie dużym ciężarem i odpornością na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest także to, że blaszane panele zabezpieczające przyczyniają się do poprawy estetyki otoczenia. Wykopy, rowy i składowiska materiałów budowlanych mogą nie być widokiem, który odpowiada mieszkańcom sąsiadujących budynków – zwłaszcza przez dłuższy czas.
Ogrodzenie tymczasowe – pełne czy ażurowe?
Popularność przenośnych paneli ogrodzeniowych wynika z wysokiej dostępności, łatwości montażu i niezwykłej wygody użytkowania. Przezierna siatka sprawdzi się w przypadku prac niskobudżetowych lub krótkoterminowych, w trakcie których nie zachodzi potrzeba ograniczenia widoczności placu budowy. W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem mogą być dla Ciebie panele pełne. Sprawdź naszą ofertę i zamów produkty dopasowane do Twoich potrzeb. Jeżeli nie chcesz korzystać z opcji dostawy, ogrodzenia tymczasowe możesz odebrać z magazynu w Opolu, Szczecinie lub Warszawie.