Zastanawiasz się nad zakupem lekkich barierek zabezpieczających? Zobacz, w jaki sposób możesz je wykorzystać, dbając o bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich pracowników. W artykule prezentujemy dostępne rodzaje zapór (stalowe, z tworzywa sztucznego PCV) wraz z sugerowanym przeznaczeniem, a także zaletami i mankamentami każdej z nich. Zapraszamy do lektury, która z pewnością ułatwi Ci podjęcie udanych decyzji zakupowych!

Do czego służą bariery tymczasowe?

Głównym celem wszelkiego rodzaju barier jest zapewnienie bezpieczeństwa na danym obszarze. Najczęściej są wykorzystywane na terenie budów, powierzchni dróg lub w trakcie rozmaitych imprez masowych. Do przykładowych zastosowań specjalistycznych zapór tymczasowych należą:

  • wyznaczanie krawędzi jezdni i pasów ruchu,
  • wytyczanie ciągów komunikacyjnych oraz stref podczas eventów,
  • wydzielanie miejsc potencjalnie groźnych dla pracowników lub osób postronnych (np. wykopy, otwarte studzienki kanalizacyjne).

Warto pamiętać o tym, że stalowe i plastikowe bariery tymczasowe nie mogą pełnić funkcji ogrodzenia budowy. Wynika to z przepisów BHP w zakresie robót budowlanych, zgodnie z którymi konstrukcja zabezpieczająca musi mieć co najmniej 150 cm wysokości. Dla porównania – wysokość najwyższych w asortymencie Panel System Group stalowych zapór eventowych to 110 cm.

Lekkie barierki tymczasowe – najważniejsze zalety

Zakup lub wynajem profesjonalnych barier tymczasowych to oszczędność czasu spędzonego na planowaniu i konstruowaniu samodzielnie wykonanej zapory. W przypadku jednorazowych i krótkotrwałych zastosowań warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań o konstrukcji odpowiadającej aktualnym wymogom prawnym. Lekkie barierki stalowe lub plastikowe (z PCV) są niezwykle łatwe w montażu i wyjątkowo mobilne. Bez problemu możesz łączyć je w ciągi o dowolnej długości i zróżnicowanym kształcie – w pełni dopasowanym do Twoich potrzeb.

Tymczasowe bariery eventowe – stalowe czy plastikowe?

Każdy z dostępnych na rynku rodzajów konstrukcji ochronnych oferuje zróżnicowane zalety i niekiedy wady, sprawdzając się w odmiennych zastosowaniach. Barierki eventowe wykonane z tworzywa sztucznego (PCV) wykazują się wyróżniającą odpornością na korozję, osadzanie kamienia i zanieczyszczeń. Nie przewodzą również prądu, w związku z czym mogą być wykorzystywane w sąsiedztwie infrastruktury energetycznej lub przy pracach elektroinstalatorskich.

Zapory stalowe są z reguły cięższe od plastikowych, dzięki czemu zyskują na stabilności. Metalowe bariery eventowe lepiej znoszą nacisk, przez co można je wykorzystywać w roli zabezpieczenia przeciwtłumowego na imprezach masowych. Modele z asortymentu Panel System Group są ocynkowane, dzięki czemu nie musisz martwić się korozją i konserwacją produktów.

Bariery tymczasowe z PCV – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy w dużym stopniu od rodzaju konstrukcji. Przykładowo – barierki PCV typu GARDIAN znakomicie sprawdzają się przy pracach interwencyjnych oraz w trakcie wyznaczania stref bezpieczeństwa. Model ENIGMA przeznaczony jest głównie do prac wykonywanych wzdłuż jezdni, np. przy usuwaniu awarii wodno-kanalizacyjnych. W ofercie możesz także znaleźć specjalistyczne zapory REVIA, które mogą być stosowane jako pełnoprawne wygrodzenie ostrzegawcze U-20 przy pracach drogowych.

Niezależnie od typu produktu – lekkie bariery z tworzywa sztucznego pełnią funkcję ostrzegawczą, a nie zaporową. Wynika to nie tylko z ich budowy, lecz także wyrazistego oznakowania – kolorystyki tworzywa oraz zastosowania biało-czerwonych pasów.

Zadbaj o bezpieczeństwo z wyposażeniem Panel System Group!

Lekkie, tymczasowe barierki zabezpieczające stanowią doskonałe rozwiązanie dla podmiotów z różnych branż, chcących prawidłowo przestrzegać zasad BHP. Dzięki swojej konstrukcji są zarówno wytrzymałe, jak i łatwe w montażu oraz transporcie. W ofercie Panel System Group znajdziesz modele stalowe oraz plastikowe, które bez problemu dopasujesz do wielu zastosowań. W kwestii pytań, wątpliwości i indywidualnego ustalenia ceny zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.