Teren robót budowlanych to obszar w szczególnym stopniu narażony na wypadki, włamania i akty wandalizmu. W naszym artykule przeanalizujemy aktualnie obowiązujące przepisy, które regulują kwestię jego zabezpieczenia. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni typ bariery w zależności od własnych oczekiwań i możliwości budżetowych. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wybierając ogrodzenia tymczasowe w OpoluSzczecinie lub Warszawie.

Ogrodzenia tymczasowe budowy – co mówią przepisy?

Kwestię obowiązku wzniesienia ogrodzenia tymczasowego budowy reguluje rozdział trzeci Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003. Zgodnie z jego zapisami, obszar prac należy zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić wejście osobom postronnym. Jeżeli nie istnieje możliwość ustawienia barier ogrodzeniowych, należy zamontować tablice ostrzegawcze, a w razie potrzeby nadzorować teren.

Przepisy określają także podstawowe cechy i parametry płotu zabezpieczającego. Po pierwsze, ogrodzenie tymczasowe budowlane nie powinno być niższe niż 1,5 m. Po drugie, należy je zlokalizować w odległości co najmniej 0,75 m od składowisk materiałów. Jeżeli na placu znajduje się budynek, z którego mogą spadać niebezpieczne przedmioty, dodatkowo trzeba również wydzielić strefę niebezpieczną. Warto pamiętać o tym, że konstrukcje wyższe niż 2,2 m wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Dlaczego zabezpieczenie placu budowy jest tak istotne?

Prawidłowe zabezpieczenie terenu robót przynosi liczne korzyści zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i osób postronnych. Ogrodzenie budowlane tymczasowe znacząco ogranicza ryzyko niebezpiecznych wypadków z udziałem przechodniów. Ponadto zapobiega ono aktom wandalizmu, jak również próbom kradzieży sprzętu. Odgrodzenie strefy niebezpiecznej to z kolei skuteczna ochrona zdrowia i życia pracowników wznoszących lub remontujących nieruchomość.

Jak tymczasowo zabezpieczyć plac budowy?

Ze względu na brak wytycznych w przepisach prawa, wybór formy zabezpieczenia zależy wyłącznie od Twoich upodobań. Część inwestorów już przed rozpoczęciem robót decyduje się na postawienie ogrodzenia stałego, które pozostanie na swoim miejscu przez kolejne lata użytkowania nieruchomości. Bardziej elastyczne i korzystne finansowo rozwiązanie stanowią bariery tymczasowe, np. w postaci przenośnych paneli ogrodzeniowych – pełnych lub ażurowych. Są one niezwykle łatwe w montażu i demontażu, co umożliwia swobodne ich przemieszczanie. W przypadku uszkodzenia (np. przez jedną z maszyn budowlanych) można wymienić wyłącznie jeden moduł, bez konieczności rozbiórki całego odcinka płotu.

O czym należy pamiętać, wybierając typ ogrodzenia?

Panele ogrodzeniowe ażurowe i pełne odpowiadają na nieco inne zapotrzebowanie użytkowników. Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie wygoda montażu lub minimalizacja kosztów, rozważ zakup przezroczystego wariantu wypełnionego siatką. Są one lekkie, poręczne i z łatwością mogą być wzniesione przez jedną lub dwie osoby. Przęsła zabudowane sprawdzą się w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba ukrycia tego, co się dzieje na placu.

Przy wyborze określonego typu paneli ogrodzeniowych należy mieć na uwadze także względy bezpieczeństwa. Bariera powinna być skonstruowana i zaprojektowana w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jeżeli ogrodzenie ma być wzniesione w pobliżu węzłów komunikacyjnych, zadbaj również o to, aby nie ograniczało widoczności uczestnikom ruchu. To szczególnie istotne w przypadku dużych miast – takich jak OpoleSzczecin lub Warszawa.

Zadbaj o bezpieczeństwo na placu budowy!

Polskie prawo wskazuje na obowiązek zabezpieczenia terenu budowy przed wtargnięciem osób niepożądanych. Ogrodzenia budowlane tymczasowe stawiane w OpoluSzczecinie lub Warszawie gwarantują skuteczną ochronę obszaru prac, bez konieczności stałego nadzoru. W zależności od aktualnych oczekiwań, masz do wyboru panele pełne lub ażurowe – łatwe w montażu, których wzniesienie nie wymaga fachowej wiedzy ani umiejętności. Sprawdź ofertę sklepu internetowego PANEL SYSTEM Group i skontaktuj się już dziś z naszymi specjalistami.